top of page
_MG_9242.jpg

Cześć

dr hab. n. med. Krystyna Stencel- Gabriel - Specjalistka Pediatrii i Alergologii

ORCID

https://orcid.org/0000-0002-9486-8294

  • Facebook
  • LinkedIn

Moja Historia

Jestem absolwentką Wydziału  Lekarskiego w Zabrzu Śląskiej Akademii Medycznej (ŚAM) w Katowicach. W trakcie studiów byłam członkiem studenckiego koła naukowego w Katedrze i Zakładzie Farmakologii Klinicznej w Zabrzu-Rokitnicy oraz uczestniczyłam dwukrotnie w letnichstudenckich obozach naukowych internistycznych w Kamieńcu k/Rybnika w latach 1978/1979.

Po uzyskaniu dyplomu i prawa wykonywania zawodu w dniu 17 czerwca 1981 r. uzyskałam nominację na nauczyciela akademickiego Śląskiej Akademii Medycznej z dniem 15 listopada 1981 r. i rozpoczęłam pracę na stanowisku asystenta stażysty w Klinice Chorób Zakaźnych w Chorzowie kierowanej przez Prof. dr hab. n. med. Olgierda Granickiego, uzy-skując następnie nominację na stanowisko asystenta ŚAM z dniem 16 listopada 1982 r.

Od 1984 roku jestem zatrudniona w Katedrze i Klinice Pediatrii ŚAM w Bytomiu (obecna nazwa placówki to Katedra i Oddział Kliniczny Pediatrii Wydziału Opieki Zdrowotnej SUM) na etacie asystenta, gdzie rozpoczęłam specjalizację z zakresu pediatrii pod kierownictwem Prof. dr hab. n. med. Zbigniewa Szczepańskiego. W dniu 21.11.1986 r. uzyskałam I stopień specjalizacji z zakresu pediatrii (z wynikiem bardzo dobrym) i trzy lata później, 28.04.1989 r., uzyskałam specjalizację II stopnia z zakresu pediatrii.

W roku 1994 uzyskałam specjalizację II stopnia z zakresu alergologii( egzamin zdałam z wyróżnieniem) pod kierownictwem Prof. dr hab. n. med. Edmunda Rogali, kierownika Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych w Zabrzu. Z dniem 01 października 1994 r. zostałam nominowana na stanowisko adiunkta, a od 2006 r. pracuję na stanowisku wykładowcy.

W 2010 roku obroniłam pracę habilitacyjną uzyskując tytuł doktora habilitowanego nauk medycznych z z zakresu alergologii.

Główne kierunki moich zainteresowań w pracy naukowej obejmują badania nad następującymi zagadnieniami:

- rolą alergii pokarmowej i mieszanej inhalacyjno/pokarmowej w objawach oddechowych schorzeń atopowych u niemowląt 

- rolą alergii krzyżowej w objawach oddechowych i pokrzywkach u dzieci 

- stosowaniem immunoterapii doustnej w grupie dzieci małych 

- rolą flory jelitowej noworodków w kształtowaniu odpowiedzi immunologicznej w grupie niemowląt atopowych

- kształtowaniem się dojrzałości immunologicznej noworodków poprzez ocenę cytokin Th1- i Th2-zależnych (IL-4, IL-12, interferon gamma) po stymulacji PTH i OVA oraz wpływem zmian w układzie immunologicznym na rozwój schorzeń alergicznych w okresie niemowlęcym. 

-  oceną ekspresji antygenów CD25oraz CD30 na komórkach limfocytów T pomocniczych we krwi pępowinowej oraz ich znaczeniem dla oceny ryzyka rozwoju objawów alergii w okresie wczesnego dzieciństwa 

-  wpływem antygenu zwierząt domowych (psa) na objawy alergii w okresie wczesnego dzieciństwa

-  badaniem częstości alergii pokarmowej do 3 r.ż.

-  wpływem kotyniny i karmienia naturalnego na rozwój alergii u niemowląt

 

-  rolą oceny stężenia FeNO w powietrzu wydychanym u dzieci w okresie młodzieńczym, z objawami astmy wczesnodziecięcej  

-  rolą oceny stężenia leukotrienu E4 w moczu jako czynnika zapalenia alergicznego w grupie 12-miesięcznych niemowląt.  

Serdecznie zapraszam na konsultacje

dr hab. n. med. Krystyna Stencel - Gabriel

Kontakt

W celu umówienia się na konsultację napisz lub zadzwoń.

+48 32 241 37 14

+48 668 048 500

bottom of page